W maju 2022r. firma ERSTER - systemy multimedialne zmieniła nazwę...

Od tego dnia "ERSTER" stanowi jedną z marek firmy FachTech.

Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna

do obsługi osób niedosłyszących

Pętle indukcyjne instalowane na stanowiskach pracy dedykowanych do komunikacji "face to face" zdecydowanie usprawniają komfort obsługi niedosłyszących petentów. Niemalże standardem staje się wyposażanie okienek informacyjnych, recepcji, konfesjonałów, itp... w systemy wspomagania dla osób obarczonych wadą słuchu.

W zależności od wyboru inwestora pętle stanowiskowe wykonuje się w dwóch wariantach:

  • pętla stacjonarna
  • pętla mobilna

Stacjonarne pętle stanowiskowe charakteryzują się następującymi właściwościami:

  • jedno stanowisko - jedna pętla
  • system bezobsługowy
  • elementy pętli nie są widoczne, nie przeszkadzają w wykonywaniu obowiązków
  • nie ma problemu z instalacją pętli w punktach wyposażonych w szybę

 

Niewątpliwą zaletą pętli stacjonarnej jest instalacja wzmacniacza pętli w miejscu niedostępnym dla osób postronnych lub w miejscu, w którym działanie może mieć jedynie charakter zamierzony. Takie umiejscowienie gwarantuje, że po odpowiednim skalibrowaniu parametrów pętli system będzie funkcjonował w trybie bezobsługowym. Poza tym wyniesienie wzmacniacza pętli indukcyjnej poza blat stanowiska procentuje zachowaniem maksymalnej powierzchni roboczej i estetyki pomieszczenia (np. brak kabli). Przy zastosowaniu mikrofonu powierzchniowego (krawędziowego) ingerencja w stanowisko obsługi jest prawie niezauważalna.

Ograniczenia:

  • należy unikać biurek bez osłony na nogi (tylko blat)
  • należy unikać metalowych blatów

Mobilne pętle indukcyjne to rozwiązania doraźne, stosowane najczęściej gdy nie ma możliwości wykonania instalacji stacjonarnej (np. metalowe blaty stołu). Urządzenia mobilne to kompaktowe konstrukcje, zawierające w obudowie niewielki wzmacniacz pętli oraz dedykowaną pętlę indukcyjną, której zasięg działania (w zależności od urządzenia) określa się na kilkadziesiąt do kilkuset centymetrów. Pętle przenośne posadawia się na blacie roboczym, przy czym powierzchnia emisyjna urządzenia musi być skierowana w kierunku osoby obsługiwanej.


Artykuły powiązane:

System wspomagania dla osób niedosłyszących. Pętla indukcyjna | Pętla induktofoniczna

Stanowiskowe (okienkowe) pętle indukcyjne contra osoby słabosłyszące, które nie posiadają aparatów słuchowych z funkcją T-coil

Wynajem pętli indukcyjnych dla niedosłyszących

System wspomagania dla osób niedosłyszących.

Pętla indukcyjna | Pętla induktofoniczna

Pętla indukcyjna (induktofoniczna) to potoczna nazwa systemu wspomagania dla osób niedosłyszących, które są użytkownikami aparatów słuchowych wyposażonych w funkcję przełączające M/T.

W zależności od modelu, aparat słuchowy może pracować w trybie M - wzmacniać sygnały akustyczne dostarczane przez wbudowany mikrofon, lub w trybie T - umożliwiającym odsłuch sygnałów emitowanych przez elektroniczne systemy wspomagania przy wyłączonym mikrofonie. Niektóre modele oferują jeszcze tryb MT, w którym do ucha słuchacza trafiają zmiksowane i odpowiednio zbalansowane pod względem głośności sygnały z mikrofonu i pętli indukcyjnej.

Pętle indukcyjne wymagają, by użytkownik aparatu słuchowego przełączył swoje urządzenie w tryb T.

Pomieszczenia (stanowiska obsługi) doposażone w system wspomagania słuchu oznaczone są tabliczkami informacyjnymi z odpowiednim symbolem. Osoba niedosłysząca winna dopytać się na jakim obszarze zagwarantowany jest odbiór sygnału ze stacjonarnej pętli indukcyjnej.

W przypadku stosowania kompaktowych zestawów przenośnych, posadowionych na blatach stanowisk roboczych w sposób "wolnostojący", może zaistnieć konieczność regulacji położenia pętli w płaszczyznach: pionowej i/lub poziomej.

System pętli indukcyjnej instalowany w salach wykładowych lub konferencyjnych składa się z odpowiednio dobranego wzmacniacza pętli indukcyjnej oraz dedykowanej do kształtu i kubatury pomieszczenia pętli induktofonicznej.

Do wzmacniacza pętli podawane są sygnały audio, które mają ulec emisji w pętli indukcyjnej. Są to sygnały z mikrofonów, sprzętu audiofilskiego lub kina domowego, a w przypadku sal dydaktyczno-szkoleniowych jest to odpowiednio zmiksowany i zbalansowany sygnał liniowy z systemu nagłośnienia sali. Na wyjściu wzmacniacza pętli indukcyjnej pojawia się wysokoprądowy sygnał zdolny zasilić pętlę indukcyjną.

Sama pętla indukcyjna instalowana jest w pomieszczeniu w konwencji przypodłogowej lub podsufitowej, a jej parametry elektryczne obliczane są przez projektanta systemu wspomagania z uwzględnieniem modelu użytego wzmacniacza. W małych salach, w których głównym elementem wystroju jest duży stół konferencyjny możliwa jest instalacja niewielkiej pętli pod blatem stołu.

System pętli induktofonicznej jest systemem praktycznie bezobsługowym, z którego może korzystać dowolna ilość słuchaczy.

W ofercie posiadamy profesjonalne wzmacniacze pętli indukcyjnej, spełniające wymagania normy EN60118-4, mogące obsłużyć zarówno niewielkie stanowiska obsługi klienta, jak i sale o kubaturze nawet do 750m2.


Ostatnie realizacje:

- Muzeum Powstania Warszawskiego (dwie stacjonarne, stanowiskowe pętle indukcyjne, doposażone w moduł wyniesionej monosłuchawki)

- Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna, doposażona w moduł wyniesionej monosłuchawki)

- Urząd Miasta Józefowa (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna)

- Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna)

- Dom Pomocy Społecznej w Czubinie (stacjonarna, okienkowa pętla indukcyjna)

- Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych w Warszawie (pętla obejmująca zasięgiem całą powierzchnię sekretariatu, wykonana metodą podsufitową)

 


Artykuły powiązane:

Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna

Jak samodzielnie sprawdzić, czy aparat słuchowy ma uruchomioną cewkę indukcyjną?

Wynajem pętli indukcyjnych dla niedosłyszących

© 2022 ERSTER - systemy multimedialne
Właścicielem serwisu jest FachTech