System wspomagania dla osób niedosłyszących.
Pętla indukcyjna | Pętla induktofoniczna
Pętla indukcyjna (induktofoniczna) to potoczna nazwa systemu wspomagania dla osób niedosłyszących, które są użytkownikami aparatów słuchowych wyposażonych w funkcję przełączające M/T.
W zależności od modelu, aparat słuchowy może pracować w trybie M - wzmacniać sygnały akustyczne dostarczane przez wbudowany mikrofon, lub w trybie T - umożliwiającym odsłuch sygnałów emitowanych przez elektroniczne systemy wspomagania przy wyłączonym mikrofonie. Niektóre modele oferują jeszcze tryb MT, w którym do ucha słuchacza trafiają zmiksowane i odpowiednio zbalansowane pod względem głośności sygnały z mikrofonu i pętli indukcyjnej.
Pętle indukcyjne wymagają, by użytkownik aparatu słuchowego przełączył swoje urządzenie w tryb T.
Pomieszczenia (stanowiska obsługi) doposażone w system wspomagania słuchu oznaczone są tabliczkami informacyjnymi z odpowiednim symbolem. Osoba niedosłysząca winna dopytać się na jakim obszarze zagwarantowany jest odbiór sygnału ze stacjonarnej pętli indukcyjnej.
W przypadku stosowania kompaktowych zestawów przenośnych, posadowionych na blatach stanowisk roboczych w sposób "wolnostojący", może zaistnieć konieczność regulacji położenia pętli w płaszczyznach: pionowej i/lub poziomej.
System pętli indukcyjnej instalowany w salach wykładowych lub konferencyjnych składa się z odpowiednio dobranego wzmacniacza pętli indukcyjnej oraz dedykowanej do kształtu i kubatury pomieszczenia pętli induktofonicznej.
Do wzmacniacza pętli podawane są sygnały audio, które mają ulec emisji w pętli indukcyjnej. Są to sygnały z mikrofonów, sprzętu audiofilskiego lub kina domowego, a w przypadku sal dydaktyczno-szkoleniowych jest to odpowiednio zmiksowany i zbalansowany sygnał liniowy z systemu nagłośnienia sali. Na wyjściu wzmacniacza pętli indukcyjnej pojawia się wysokoprądowy sygnał zdolny zasilić pętlę indukcyjną.
Sama pętla indukcyjna instalowana jest w pomieszczeniu w konwencji przypodłogowej lub podsufitowej, a jej parametry elektryczne obliczane są przez projektanta systemu wspomagania z uwzględnieniem modelu użytego wzmacniacza. W małych salach, w których głównym elementem wystroju jest duży stół konferencyjny możliwa jest instalacja niewielkiej pętli pod blatem stołu.
System pętli induktofonicznej jest systemem praktycznie bezobsługowym, z którego może korzystać dowolna ilość słuchaczy.
W ofercie posiadamy profesjonalne wzmacniacze pętli indukcyjnej, spełniające wymagania normy EN60118-4, mogące obsłużyć zarówno niewielkie stanowiska obsługi klienta, jak i sale o kubaturze nawet do 750m2.
Ostatnie realizacje:
- Muzeum Powstania Warszawskiego (dwie stacjonarne, stanowiskowe pętle indukcyjne, doposażone w moduł wyniesionej monosłuchawki)
- Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna, doposażona w moduł wyniesionej monosłuchawki)
- Urząd Miasta Józefowa (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna)
- Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie (stacjonarna, stanowiskowa pętla indukcyjna)
- Dom Pomocy Społecznej w Czubinie (stacjonarna, okienkowa pętla indukcyjna)
- Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych w Warszawie (pętla obejmująca zasięgiem całą powierzchnię sekretariatu, wykonana metodą podsufitową)
Artykuły powiązane:
Stanowiskowa (okienkowa) pętla indukcyjna
Jak samodzielnie sprawdzić, czy aparat słuchowy ma uruchomioną cewkę indukcyjną?